Prezantohet sot projekti i podkasteve “Storie Nostrum në Shqipëri”

4 Korrik, 2022 Njoftime
U prezantua sot projekti i podkasteve “Storie Nostrum në Shqipëri”. Është një seri rrëfimesh për njerëzit e zakonshëm të lashtësisë nga territoret e siteve arkeologjike si Apolonia, Amantia, Lezha, Shkodra deri edhe Kosova. Historitë janë shkruar nga shkrimtari Gazmend Kapllani i pranishëm në këtë prezantim. Belisa Muka (drejtore e Institutit të Arkeologjisë) që e ka ndjekur projektin nga afër tha se ky propozim që përfshin jo vetëm shkrimtarin, po edhe zërin e aktorit dhe media të tjera të artit dhe teknologjisë së komunikimit, do të ndryshojë qasjen mes publikut dhe shkencës për trashëgiminë arkeologjike dhe historike.
Aktori Vasjan Lami lexoi dy podkaste, njëri për rapsodin nga Apolonia dhe tjetri për patrullarin nga Amantia. Siç mund të nënkuptohet, janë personazhe sa të krijuar prej fantazisë, aq edhe të vendosur në një mjedis konkret të një qytet-shteti si Apolonia, por mentaliteti i banorëve të lashtë është parë edhe me sytë e qytetërimit të sotshëm.
Në episodin e Apolonisë kemi historinë e një rapsodi “më i vjetër se vetë koha” që e fut dëgjuesin në një reflektim për qytetin, pushtetin, grekët dhe ilirët dhe aftësitë e tyre për vetëqeverisje. Para syve tanë rindërtohet si në 3D hapësira urbane me agoranë, nimfeun me flakën e përjetshme, tempujt dhe nekropolin, kullotat dhe fushat me grurë, me jetën e gjallë të një qyteti që pasurohej nga bitumi, virtutet e këtij qyteti përballë të huajve dhe skllavërisë.
Kapllani tregoi se si i është përqasur ai historisë së largët, për kërkimin që ka bërë në literaturën e shumanshme mbi këtë periudhë duke dashur t’i afrohet një lloj “arkeologjie të emocioneve”, se si dashuronin, mashtronin, si i kishin marrëdhëniet me pushtetin njerëzit e asaj bote, si ishte e struktuar shoqëria, si perceptoheshin kufijtë. “Kam dashur të jetë një fiksion bindës, po edhe argëtues”, tha ai. Duke e mbyllur bashkëbisedimin me të pranishmit shkrimtari deklaroi se një nga problemet e mëdha të botës së shkencës dhe të kulturës në Shqipëri është se “prodhimi intelektual shumë pak arrin te publiku dhe historinë tonë e trajtojmë si një univers shumë të mbyllur”.
Në fund Vincent Mespoulet, koordinator i projektit “Storie Nostrum” bëri një prezantim të punës së deritanishme dhe si do të vazhdojë. Ai prezantoi hedhjen e këtyre historive në tri gjuhëve në youtube channel, po ato i gjen edhe në platformat spotify dhe amazon.
Për të gjithë të interesuarit, në Muzeun Arkeologjik do të vendosen QR codes të dy historive të shkruara nga Gazmend Kapllani, në frëngjisht, shqip dhe anglisht, me efektet zanore përkatëse. Nga dita e nesërme mund të vizitoni Muzeun dhe t’i dëgjoni podkastet.