Prezantimi i botimit Mid’hat Frashëri, Vepra të zgjedhura, Vëll. II

27 Mars, 2018 Njoftime

Me rastin e prezantimit të botimit, Mid’hat Frashëri, Vepra të zgjedhura, Vëll. II, më 26 mars 2018, Instituti i Studimeve “Lumo Skëndo” organizoi një aktivitet me pjesëmarrjen e studiuesve, historianëve dhe personaliteteve publike. Në këtë prezantim morën pjesë dhe referuan, drejtori i Institutit të Historisë, Prof. dr. Beqir Meta, si edhe Prof. asoc. Afrim Krasniqi. Prof. Meta referoi mbi aspekte të veçantë të studimeve të autorit në fushën historike, në politikë, në sociologji, në gjeografi, gjuhësi etj. Ai theksoi vlerën e këtyre studimeve, profesionalizmin e treguar në trajtimin e çështjeve dhe tezave më të rëndësishme që shqetësonin shtetin dheshoqërinë në fazën e krijimit dhe konsolidimit të tij.

Në referimin e tij, prof.asoc. Krasniqi foli për elementët e krijimtarisë së autorit në diplomaci dhe në marrëdhëniet ndërkombëtare.