Dalin nga shtypi dy monografitë e dr. Albana Memës, “Institucionet përfaqësuese në Shqipëri 1920-1924” dhe “Institucionet ekzekutive në Shqipëri 1920-1924”

7 Prill, 2022 Njoftime

Instituti i Historisë sapo ka publikuar dy monografi të Dr. Albana Mema, “Institucionet përfaqësuese në Shqipëri 1920-1924” dhe “Institucionet ekzekutive në Shqipëri 1920-1924”. Botimet janë pjesë e një procesi të gjatë kërkimor lidhur me institucionet kryesore shtetërore dhe politike të periudhës së jetësimit të shtetit shqiptar pas Kongresit të Lushnjës. Siç theksohet edhe në hyrje, janë analizuar institucionet themelore në ecurinë dhe konsolidimin e demokracisë në vend, si: Parlamenti, Kryetari i Shtetit (Këshilli i Lartë), qeveria dhe institucioni i zgjedhjeve.

Një vëmendje e veçantë i është kushtuar edhe aktorëve politikë në vend, duke studiuar të gjitha organizatat politike dhe jopolitike që vepruan në këtë periudhë. Edhe institucioni i opozitës është analizuar gjithashtu, në raport me qëndrimet e mbajtura në procesin e vështirë të konsolidimit të shtetit shqiptar. Duhet theksuar se analiza është bërë duke marrë parasysh elementët konstitucionalë dhe ligjshmërinë e formimit dhe funksionimit të tyre. Formimi i institucioneve është trajtuar në kuadrin historik të kohës, në lidhje të ngushtë me të gjitha zhvillimet politike, ekonomike, fetare, shoqërore, arsimore etj, si dhe janë mbështetur në prurje të reja arkivore shqiptare e të huaja.

Bashkëngjitur do të gjeni parathëniet dhe pasqyrat e lëndës për të dy vëllimet.

Institucionet përfaqësuese në Shqipëri 1920-1924

Institucionet ekzekutive në Shqipëri 1920-1924