THIRRJE PËR PJESËMARRJE NË KONFERENCËN SHKENCORE  “QASJE MBI HISTORINË E SHQIPËRISË TË VITEVE 1945-1990”

19 Prill, 2022 Njoftime

Instituti i Historisë në ASA, me mbështetjen e Fondacionit “Konrad Adenauer”, organizon konferencën shkencore “Qasje mbi historinë e Shqipërisë të viteve 1945-1990”. Konferenca zhvillohet ditën e enjte, 9 qershor 2022 në sallën Antigonea 2, Hotel Rogner, Tiranë. Në thirrjen publike të Institutit theksohet se konferenca synon të trajtojë tezat, metodologjinë, problematikat dhe sfidat që lidhen me trajtimin historik të periudhës 1945-1990. Gjatë viteve të tranzicionit janë botuar një numër i madh librash, studimesh, vëllime dokumentare etj, si dhe janë zhvilluar konferenca, tryeza dhe debate publike, të cilat së bashku përbëjnë një bazë të pasur referimi për një vlerësim më profesional lidhur me Shqipërinë e periudhës totalitare. Konferenca synon të krijojë një mjedis profesional debati midis ekspertëve të fushës së studimeve historike, të sjellë risi dhe këndvështrime të reja në vlerësimin historik mbi të kaluarën, si dhe të kontribuojë në trajtimin më të thelluar shkencor të kësaj problematike, si dhe sfidave të ardhshme.

Konferenca është një ditore. Krahas pjesën formale, konferenca do të vijojë me prezantimin e punimeve referuese nga studiuesit. Pas konferencës referimet do të editohen dhe botohen nga Instituti i Historisë. Janë të ftuar kryesisht studiues të historisë nga institucionet kërkimore në fushën historike në Tiranë dhe institucionet universitare, si dhe ekspertë të fushës nga vende të tjera, shqiptarë apo të huaj që kanë Shqipërinë në fokus të punës së tyre kërkime.

Më poshtë gjeni thirrjen drejtuar kërkuesve shkencorë të interesuar, me detajet e organizimit, afatet dhe mënyrën e adresimit të tyre.

Thirrja për konferencën.

Për më shumë kontaktoni në adresën: ih@asa.edu.al.