Tre vëllime me dokumente dhe materiale për Syrja dhe Eqrem bej Vlorën

24 Janar, 2020 Njoftime

Pas një pune dy vjeçare dolën nga shtypi tre vëllime me dokumente dhe materiale për Syrja dhe Eqrem bej Vlorën.

Në këto vëllime përfshihen dokumente austro-hungareze, italiane, angleze dhe shqiptare, të cilat hedhin dritë jo vetëm mbi kontributin e këtyre personaliteteve për krijimin dhe konsolidimin e shtetit shqiptar, por edhe për shumë zhvillime politike duke nisur nga viti 1890 deri në vitet 50 të shek. XX.

Në vëllimin e tretë përfshihen studime të pabotuara më parë dhe publicistika e Eqrem bej Vlorës.

Këto vëllime u përgatitën nga Drejtori i Institutit të Historisë, akademik Beqir META dhe studiuesi i këtij instituti dr. Hasan BELLO.