- “Fortifikimet prehistorike përgjatë Luginës së Shkumbinit” Ervin Kujtila
- “Kishat e Zadrimës deri në prag të Kuvendit të Arbërit” Liza Brunga
- “Vështrim psikoanalitiko-gjuhësor në prozën e Visar Zhitit” Ornela Domi
- “Kosova si çështje ndërkombëtare në vitet 1941-1999 dhe qasjet ndaj saj” Edval Zoto
- “Gjuha e veprës “Rrno vetëm për me tregue” e Atë Zef Pllumit” Pina Vata
- “Kosova gjatë viteve 1981-1999” Arbër Salihu
- “Toponimia e Mirditës” Arta Malshi
- “Lëvizjet semantike të parafjalëve në gjuhën shqipe” Behar Hoxhaj
- “Foto-studio “Marubbi” shpi themelue në 1856 (Pietro Marubbi dhe lindja e studios së parë fotografike në Shqipëri)” Luçjan Bedeni
- “Baleti shqiptar 1973-2013” Gjergj Prevazi
- “Mes tradicionales dhe modernes. Dhuna ndaj gruas në Shqipërinë post-socialiste” Ela Tollkuçi
- “Mënyra e jetesës në fshatrat shqiptare të Kumanovës” Gureta (Bajrami) Breznica
- “Ceremoniali familjar në krahinën e Labërisë” Geralda Karajani (Resulaj)
- “Komunitetet fetare në Elbasan në vitet 1920-1939” Nereida Shqerra (Omeri)
- “Regjisura dhe leximi i ri i tekstit dramatik” Ledian Papagjoni
- “Fenomenet kulturore në vitet ’70 në realizmin socialist” Ardian Isufi
- “Llojet e shkurtra të dramaturgjisë: koha dhe receptimi” Anila Vogli
- “Rreth terimonologjisë shkencore me burim grek në shqipe” Antela Spaho Voulis
- “Çështje të së folmes së Mallakastrës dhe onomastika e saj (Toponimia, antroponimia, patronimia)” Etilda Muhaj
- “Semantika leksikore e foljeve mesore e vetvetore në gjuhën shqipe” Anila Shorri (Beqiri)
- “Mehdi Frashëri si shtetar shqiptar (1913-1944)” Valentina Hushi
- “Poezia e viteve ’70-të, rikthimi tek burimologjia e poezisë më të mirë evropiane” Mujë Buçpapaj
- “Evolucioni i së folmes çame në mjedisin e të folmeve toske” Entela Kore (Maze)
- “Ismail Kadare dhe James Joyce: Dy përvoja letrare të krahasueshme” Aida Zaganjori
- “Mendimi filozofik në krijimtarinë e Isuf Luzajt” Mimoza Hysa Çuliqi
- “Vrasjet në kontekstin e kriminalitetit në Shqipëri në periudhën 1912-1938. Fokusi në vrasjet në familje (Analizë në planin historik, social, juridik e kriminologjik)” Xhavit Shala
- “Marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1928-1934” Sami Gashi
- “Palimpsesti në poezinë e sotme shqipe (1960-2000)” Zahrie Kapllanaj
- “Dom Ndoc Nikaj në historinë e romanit shqitar” Dea Karakaçi
- “Naim Frashëri në historiografinë letrare shqipe” Irma Sokoli Bilali
- “Organizimi social në krahinën e Përmetit mes normës dhe praktikës” Teuta Bajo
- “Leksiku i veprës së Azem Shkrelit” Ali Caka
- “Studimet etnografike mbi Kanunin e Lekë Dukagjinit në shekullin XX” Marjan Lumçi
- “Zhvillimi i mjeshtërive popullore në gjysmën e dytë të shek. XX deri sot” Merita Selimi Spahija
- “Historia e teatrit shqiptar në Maqedoni 1970-1990” Rozina Kostani
- “Kode të trashëgimisë kulturore në dramaturgjinë shqipe” Anxhela Çikopano Hoxha
- “Regjisura në dramaturigjinë shqipe” Driada Dervishi
- “Posteri shqiptar-Zhanret, stilet, tematika, proceset e zhvillimit, risitë” Rrezeart Galica
- “Punimet baritore në dru (Zhvillimet e drugdhendjeve në Shqipëri)” Edmond Muço
- “Zhvillimi psikomotor dhe rritja e kompetencës leksiko-semantike tek fëmijët 0-12 vjeç” Nikoleta Kalldrëmxhi
- “Letërsi shqipe pa lexuesin e parë. Rasti i tre autorëve: Kasëm Trebeshina, Shpëtim Gina, Jamarbër Marko” Elsa Demaj
- “Intertekstualiteti biblik në veprën e Migjenit” Valbona Avdullaj
- “Zhvillimi i letërsisë shqipe në Mal të Zi” Rrok Gjolaj
- “Neoklasicizmi në dramaturgjinë shqiptare” Emin Emini
- “Poetikat orientale në disa poetë shqiptarë” Blerina Harizaj
- “Vepra letrare e Anton Pashkut” Halil Dervishaj
- “Marrdhëniet juridike të shtetit me komunitetet fetare 1944-1967” Erjon Papagjoni
- “Drama e ndaluar” Elis Mataj
- “Variante dhe variime në këngën Gjakovare (marrje – dhënie)” Behar Arllati
- “Rituali teatror në dasmën shqiptare” Rovena Kuka
- “Kultura materiale e fshatit Guri i Bardhë i rrethit të Matit” Mikalis Cubi
- “Rite motmoti në Korçë dhe rrethina” Jonida Çunga
- “Prefektura e Dibrës në vitet 1920-1924” Dritan Murrja
- “Qeramika eneolitike e vendbanimit të Maliqit” Ergys Hasa
- “Dukuri estetike në paraqitjen e skulpturave të Apolonit dhe Artemisës të gjetura në territorin e Shqipërisë” Irena Buzi
- “Drivastum. Drishti nga Antikiteti në Mesjetë” Paulin Pushimaj
- “Trashëgimia arkeologjike e zonës juglindore në territorin e Malit të Zi” Anton Lulgjuraj
- “Historia e aktrimit në filmin shqiptar në Kosovë” Hazir Haziri
- “Veprat pianistike të Zeqirja Ballatës – Promovuese të stilit bashkëkohor” Indira Çipa
- “Historia e artit pamor te shqiptarët e Maqedonisë (Konteksti mbarëkombëtar, prani dhe ndikime të ndërsjella)” Zeni Ballazhi
- “Programet ikonografike në pikturën murale të kishave Pasbizantine të Vithkuqit (Vështrim krahasues historiko-artistik)” Rozela Dhimgjini
- “Tipare kulturore dhe kronologjike të Neolitit të hershëm në Shqipërinë Juglindore: Qeramika e vendbanimeve Vashtëmi, Podgori, Barç dhe Pogradec” Edlira Andoni
- “Kontributi i shkollës së mesme të Artit-Pejë në artin bashkëkohor në Kosovë (Histori dhe artistë të shquar” Shpresa Tolaj Gjonbalaj
- “Marrëdhëniet shqiptaro-britanike 1925-1939 (mbështetur në burimet arkivore britanike)” Helian Demiri
- “Administrimi shqiptar në Kosovë 1941-1944” Jeton Idrizi
- “Shqiptarët dhe serbët 1908-1914″Astrit Sahitaj
- “Krijimtaria letrare e Vedat Kokonës në tri periudha historike” Eriola Agalliu
- “Politikat e regjimit komunist në Shqipëri dhe elementë krahasues nga vendet socialiste të Evropës Lindore, 1960-1980” Çelo Hoxha
- “Proza e Vath Koreshit (Haxhiu i Frakullës, Ulku dhe Uilli, Një grua me të verdha në pyllin e Buddha-s)” Orjela Stafasani
- “Rreth strukturave minimale me bazë mbiemrin në poezinë e Dritëro Agollit (Vështrim stilistiko-semantik)” Almira Sadikaj
- “Skicë mbi konceptimin e një shkolle gege të përkthimit” Elvana Tufa
- “Politika dhe planifikimi gjuhësor. Rasti i shqipes (Pasqyra në revistat “Albania”, “Hylli i Dritës” dhe “Diturija”)” Rezearta Murati
- “Psikologjikja dhe folklorikja në romanet e Jakov Xoxës” Ana Shahini
- “Fjalorët shpjegues të gjuhës shqipe” Polite Çoçka
- “Sitemi emëror i shqipes në veprën e Pjetër Bogdanit (shek. XVII) (Vështrim morfo-sintaksor)” Shpetim Elezi
- “Bregdeti Jugor i Shqipërisë nën ndikimin Venecian” Ilir Parangoni
- “Të dhëna të reja për monumentet e kultit në Luginën e Drinosit” Melsi Labi
- “Gjakmarrja në kontekstin e shtetit modern” Gelanda Shkurtaj
- “Kultura materiale midis ideologjive (Zig-zaget e Shqipërisë ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit)” Agron Mesi
- “Fotografia e Kolë Idromenos” Rubin Mandija
- “Statusi politik-shoqëror i shqiptarëve të Kosovës në vitet (1945-1966)” Shefqet Dinaj
- “Kosova gjatë Luftës së Parë Botërore (1914-1918)” Fitim Rifati
- “Dukuri të bilinguizmit në sistemin arsimor shqiptar” Elida Begaj
- “Përparësitë e përdorimit të teknikave audio-vizive, të lidhura ngushtësisht me përvetësimin cilësor të gjuhëve të huaja në sistemin arsimor shqiptar sipas standardeve evropiane (Rasti i gjuhës italiane)” Albana Muceku
- “Federata Pan-Shqiptare “VATRA” 1939-1989″ Erjon Dervishi
- “Peizazhi në pikturën shqiptare” Oltsen Gripshi
- “Strukturat grafike dhe ngjyrore në artin dekorativ popullor në Shqipëri” Ervin Meniko
- “Modaliteti. Veçoritë thelbësore në folklorin muzikor shqiptar” Kushtrim Jakupi
- “Organizimi farefisnor në zonat paraurbane” Alfred Halilaj
- “Diplomacia e Britanisë së Madhe mbi marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1919-1939” Armend Mehmeti
- “Politika e Italisë ndaj Shqipërisë 1912-1920” Xhilda Shuka
- “Mendimi ushtarak strategjik dhe organizimi i Forcave të Armatosura të shtetit Shqiptar, 1945-1990” Ruzhdi Kuçi
- “Shqipëria në fillimet e Luftës së Ftohtë (1946-1953)” Dorian Koçi
- “Shpërngulja e shqiptarëve nga Kosova 1912-1941” Parim Kosova
- “Tekstilet popullore në Malësinë e Gjakovës” Hajdar Danjolli
- “Krijimtaria pianistike dhe pianizmi shqiptar” Ana Kacinari
- “Influencat orientale në veshjet popullore shqiptare” Dorina Arapi
- “Polifonia labe dhe muzika e kultivuar shqiptare” Blerina Shalari
- “Hebrenjtë në Shqipëri 1933-1946” Monika Stafa
- “Folklori muzikor në veprat simfonike shqiptare” Fatos Lumani
- “Çështje të integrimit në gjuhën shqipe në arsimin parauniversitar” Rezana Vrapi
- “At Anton Harapi-një rikthim i vështirë” Hysni Guda
- “Ornamentika në kostumografinë popullore të Shqipërisë së Jugut” Arjan Zurbo
- “Shqipëria në Traktatin e Varshavës” Etleva Smaçi
- “Evolucioni i temës së qytetit: “Qyteti i Jugut”, “Kronikë në gur”, “Qyteti pa reklama”” Alta Haluci
- “Manastiri i Shën Kollit në despotatin e Epirit (në kuadrin historik, arkitektonik dhe arkeologjik)” Reshat Gega
- “Sistemi i fortifikimeve Antike të Vona dhe mesjetare në Luginat e Mesme dhe të Poshtme të Osumit dhe Devollit” Majlinda Liçi
- “Këngët popullore të fshatrave të Tiranës” Kreshnik Duqi
- “Kategoria gramatikore: vështrim në kufirin konvencional gramatikë-semantikë” Edmond Cane
- “Të folurit femëror në trevat e jugut (Vështrim sociolinguistik)” Aida Çuni Lamaj
- Tregtia Adriatike e Shkodrës me Republikën e Venecies në shekujt e XVII dhe XVIII” Alvin Saraçi
- “Ornamentika në banesën gjirokastrite” Dashmir Çuberi
- “Folklori dhe kompozitorët shqiptarë” Armira Kapxhiu
- “Muzetë arkeologjikë: Historia, e tashmja dhe perspektiva” Dorina Subashi (Xheraj)
- “Procese shndërrimesh ekonomike, social-politike dhe kulturore në Dardani në periudhën romake” Emine Hajderi
- “Rëndësia e edukimit gjuhësor në cilësinë e arsimimit dhe integrimit të të rinjve në shoqëri – një sfidë për sistemin shqiptar” Mariola Haxhiu
- “Korridori Vlorë-Prespë, 1081-1385” Suela Xhyheri
- “Amforat e Antikitetit të Vonë në Shqipëri (Shek. IV-VII M. KR)” Skënder Bushi
- “Fshati mesjetar i Kamenicës. Studimi i rrënojave arkeologjike-arkitektonike dhe rijetëzimi i tyre” Irklid Ristani
- “Statusi i pronësisë dhe institucioni i trashëgimisë në Shqipëri (1920-1939). (Me një vështrim prapavajtës prej fundit të Mesjetës)” Danja Sinani
- “Emigracioni politik antikomunist shqiptar 1945-1990” Drita Avdyli
- “Kontributi i De Radës në kërkimet gjuhësore mbi shqipen” Manjola Tërshana
- “Orkestrat frymore në Shqipëri” Sokol Saraçi
- “Marrëdhëniet shqiptaro-kineze në Luftën e Ftohtë 1955-1978″Gjon Boriçi
- “Letërsia e realizmit socialist: një aventurë mes realizmit dhe irealizmit” Arian Leka
- “Deti dhe kultura detare në botën shqiptare dhe në letërsinë shqipe (vështrim antropologjik)” Silvana Leka
- “E folmja e Kardhiqit, shqyrtime dialekto – sociolinguistike” Valbona Kalemi
- “Vëzhgime në leksikun dialektor të Rrafshit të Dukagjinit” Naim Berisha
- “Leksiku dialektor i të folmes shqipe të Vushtrrisë me rrethina” Abdurrahim Maxhuni
- “Marrëdhëniet shqiptaro-britanike gjatë luftës së dytë botërore” Armand Sheqi
- “Rreth ligjërimit poetik të Dritëro Agollit (Veçori leksiko-semantike dhe stilistike)” Sashenka Kamberi
- “Piktura murale në monumentet e kultit të krishterë në Shqipëri (shek. XII-XIV)” Era Bushi (Xhaferaj)
- “Romanet e Ismail Kadaresë (1963-1990) (Retorika dhe narracioni)” Gëzim Aliu
- “Letërsia humoristike e pasluftës – proza satirike e Qamil Buxhelit” Vjollca Rrapai
- “Pasqyrimi në komunikimin fjalësor të shqipes të ndryshimeve mendesiore, ideopolitike e sociokulturore në shoqërinë shqiptare moniste dhe në atë pluraliste” Diana Djaloshi
- “Politika e brendshme e Shqipërisë në vitet 1928-1939” Eriselda Sefa
- “Gjama e burrave ndër shqiptarë (Rasti i Dukagjinit dhe Mirditës)” Ledia Dushi
- “Dasma në Bregun e Detit, vështrim etnofolklorik (Fillimi i shek. XX – fillimi i shek XXI) Blegina Hasko Bezo
- “Kujtesa në gjurmën fotografike të Marubëve ose objektivi i lëvizshëm i një arkivi” Zef Paci
- “Demush Shala jeta dhe vepra” Vlorë Fetaj – Berisha
- “Kostumografia në teatrin shqiptar në Kosovë 1960-2000” Agnesa Muharremi
- “Estetika e folklorit koreografik dhe koreografisë së kultivuar” Aledia Kondaj
- “Baleti shqiptar 1950-1973” Roberta Ndokaj
- “Krijimi i leksikut shqip të terminologjisë teknike (Procese të krijimit, të pasqyrimit në gjuhë dhe të standardizimit)” Gani Pllana
- “Tradicionalja në zhvillimin e skenografisë shqiptare” Erald Bakalli
- “Drama moderne në teatrin shqiptar” Esmeralda Selita
- “Historia e sportit edhe edukimit fizik në Shkodër 1912-1939” Benjamin Naku
- “Analizë artistike dhe elemente të publicistikës në prozën e Petro Markos” Fatjona Memi
- “Gjuha dhe stili në krijimtarinë letrare të Fatos Arapit” Asime Feraj
- “Çështje të sinonimisë mbiemërore në gjuhën shqipe” Evis Hudhëra
- “Rreth leksikografisë shqipe njëgjuhëshe të shekullit XXI” Erena Haska
- “Veprimi i censurës mbi historishkrimin e letërsisë: Një histori letërsie e ndaluar (Studim historikp-letrar dhe krahasues)” Besa Hoxha
- “Veshjet shqiptare në artin pamor, në teatër dhe në kinematografi (Ndihmesa e artistëve shqiptarë në pasqyrimin dhe interpretimin e veshjeve dhe elementeve etnografike në veprat e tyre.” Merita Toçila
- “Letërsia e penguar dhe mitet e saj” Yzedin Hima
- “Dasma në Dibër” Mimoza Shqefni
- “Rendi Halveti te shqiptarët gjatë shekullit XX” Alban Dobruna
- “Politika italiane ndaj çështjes shqiptare” Niko Ferro
- “Nacionalizmi Shqiptar në vitet 1912-1924” Sali Kadria
- “Dasma në Zadrimë” Leonora Ndreca
- “Teknikat dhe materialet ndërtimore tradicionale në banesën popullore shqiptare dhe ndërtimet e kultit” Frida Dragusha
- “Çështje të kohezionit gjuhësor te vepra e Ernest Koliqit” Besarta Qalliaj
- “Lef Nosi filolog – Studim historiko-letrar, arkeografik dhe filologjik” Edelajda Cenaj (Çepa)
- “Rreth klasifikimit të plotësave në gjuhën shqipe në kuadrin e teorisë së valencave” Migena Kapllani
- “Teatri dhe identiteti kulturor” Haqif Mulliqi
- “Krijimtaria folklorike për fëmijë, këngët lodra dhe ritualet” Majlinda Hala
- “Këngët popullore të dashurisë ndër shqiptarë” Orjona Shegaj
- “Shkodra përmes objekteve (Ndërtimi i identitetit urban përmes strategjive të kujtesës, monumenteve dhe muzeve)” Ermela Broci
- “Etnografia e ligjërimit në krahinën e Labërisë” Zamira Alimemaj
- “Fjalësimi dramaturgjik i botës i Et’hem Haxhiademit dhe kodet e shenjimit të tij gjuhësor në tekstualizimin artistik” Durim Çaça
- “Format e pashtjelluara në shqipen e shkruar të shekujve XVI-XVIII” Erzen Koperaj
- “E folmja e Prizrenit (Vështrim dialektologjik dhe sociolinguistik)” Muharrem Gashi
- “Baladat popullore te shqiptarët në Malin e Zi” Ismail Doda
- “Zonat e ndërmjetme etnografike në Kosovë” Nexhat Cocaj
- “Institucionet politike të shtetit shqiptar 1912-1920” Elmaz Sherifi
- “Tradita etnomuzikore në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë” Albin Sadiku
- “Shteti dhe institucionet në Shqipëri 1920-1924” Albana Mema
- “Drishti në mesjetë” Teuta Shala – Peli
- “Kënga qytetare shkodrane: Nga ‘ahengu’ tek ‘kënga qytetare'” Edmir Ballgjati
- “Struktura e morfemave të shqipes në dritën e fonologjisë leksikore” Merita Hysa
- “Simbolikë mitike e krijimit dhe e kërkimit: poezi shqipe – poezi europiane” Brikena Smajli
- “Vlerat sociolinguistike të së folmes së Dibrës si urë lidhëse mes gegërishtes qendrore dhe asaj verilindore” Anila Doda
- “Të shkruarit në arsimin parauniversitar” Antoneta Ramaj
- “Kleri në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare” Nuridin Ahmeti
- “Politika e Austro-Hungarisë ndaj Shqipërisë 1912-1918” Elena Kocaqi
- “Letërsia qëllimore dhe historia e letërsisë shqipe prej fillimeve të saj deri në shekullin XX” Ermira Alija
- “Strategjitë narrative të romanit të Kosovës (Anton Pashku, Sabri Hamiti dhe Zejnullah Rrahmani)” Muhamed Citaku
- “Fushat konceptore dhe leksiko-semantike te frazeologjia e shqipes” Manjola Zacellari
- “Mendimi letrar në vitet 1930 dhe vendi i Mitrush Kutelit” Arjan Llanaj
- “Arbërorët ndërmjet kishës perëndimore dhe asaj lindore gjatë shekujve XI-XV” Gjon Berisha
- “Struktura sociale e klasës punëtore në komunizëm” Olsi Lelaj
- “Mitet dhe letërsia e I. Kadaresë” Elida Qenami
- “Rreth vargjeve fjalëformuese me bazë foljen në shqipe dhe në anglishte (Vështrim leksiko-semantik)” Blerta Xheko
- “Folklori muzikor dhe muzika skenike shqiptare” Suzana Turku
- “Estetika e vallëzimit popullor shqiptar” Riselda Sejdija
- “Dorëshkrimet muzikologjike në Shqipëri: Pikëtakime të ndërsjellta mes muzikës bizantine dhe traditës muzikore vendëse” Holta Sina
- “Përkthimi i vecorive gjuhësore – stilistike të romanit të shkrimtarit britanik Tomas Hardi “Tesi Id’Erbervileve’ në gjuhën shqipe dhe në gjuhën spanjolle” Leonard Rapi
- “Formimi dhe funksionimi i terminologjisë së agromekanikës në shqipe në përqasje me anglishten” Arjan Shumeli
- “Balada si paratekst në letërsinë shqipe-vështrim krahasues ndërballkanik” Ermira Ymeraj
- “Rite, doke dhe zakone të martesës në Tiranë dhe rrethinat e saj” Sabina Vaqarri
- “Miti i malit në letërsinë shqipe: Fishta, Koliqi, Migjeni, Camaj” Rovena Vata
- “Marrëdhëniet shqiptaro-turke 1920-1939” Hasan Bello
- “Vepra e dramatizuar: Midis letërsisë dhe teatri” Donard Hasani
- “Aspekte të mënyrës së jetesës në rrethinat e Tiranës (Fillimi i shek XX-shek XXI)” Manjola Xhaferri
- “Poezia shqipe si histori letrare” Gazmend Krasniqi
- “Arsimi në Shqipëri në vitet 1925-1939” Robert Gjedia
- “Kostumografia Popullore dhe Elemente të saj në Artin Pamor” Abaz Hado
- “E folmja e Rahovecit me rrethinë” Fridrik Dulaj
- “Ndihmesa e Justin Rrotës në gjuhësinë shqiptare” Rexhep Osmani
- “Prirje dhe dukuri të romanit bashkëkohor shqiptar” Arben Prendi
- “Rite e simbole në ceremonialin e dasmës tradicionale” Albana Velianj
- “Bota ilire dhe ekspedita e Jul Çezarit” Nermin Basha
- “Kosova gjatë shekujve XIII- XV” Bedri Muhadri
- “Balada shqiptare në kontekst ndërballkanik” Olimbi Velaj
- “Marrëdhëniet juridike pronësore në Shqipëri në vitet 1925-1939” Yllka Rupa
- “Trashëgimia kuturore albanologjike në rrjetin global” Shpend Bengu
- “Shkolla Letrare Françeskane e Shkodrës” Kastriot Marku
CloseKërko për / Search for