8 Prill, 2022 Njoftime

Doli nga shtypi “Profile qytetesh dhe lokalitetesh mesjetare të Arbërisë Veriore – Studime për Mesjetën” me autor Prof. Asoc. Dr. Edmond Malaj. Materiali i këtij vëllimi hedh dritë kryesisht mbi historinë e disa qyteve dhe lokaliteteve në Arbërinë veriore, me fokus kryesisht krahinën e Shkodrës. Prej vitit 2009, historiani Malaj, është kërkues shkencor për historinë mesjetare në Institutin e Historisë, të Akademisë së Studimeve Albanologjie (ASA), Tiranë.

Ai ka studiuar në Fakultetin e Teologjisë katolike të Universitetit “Karl-Franzens-Universität” në Graz dhe ka mbrojtur titullin “Doktor i Filozofisë” në filologjinë gjermane (Gjermanistikë). Krahas kësaj ai ka kontribuar si pedagog në Shkollën doktorale pranë ASA-së, në Institutin e shkencave teorike dhe të aplikuara të përkthimit të Universitetit “Karl-Franzes” Grac, Austri etj. Është autor i “Hulumtime mbi historinë e Krishterimin në Shkodër e rrethina gjatë Mesjetës”, i shumë artikujve shkencorë të botuar në revista brenda dhe jashtë vendit dhe ka në proces studimi e përkthimi disa vepra. Për më tepër, ndiqni videon prezantuese të autorit.

Pasqyra e lëndës dhe parathënia e librit.