Tryeza e rrumbullakët ndërkombëtare “Epirus in the Roman World and the New Research on the Acropolis of Butrint by the Albanian Institute of Archaeology and the University of Bologna”

6 Nëntor, 2022 Njoftime

Gjatë datave 10 dhe 11 Nëntor 2022, Instituti i Arkeologjisë, Akademia e Studimeve Albanologjike dhe Departamenti Storia Culture Civiltà, Universiteti i Bolonjës organizojnë, në mjediset e këtij universiteti, tryezën e rrumbullakët ndërkombëtare “Epirus in the Roman World and the New Research on the Acropolis of Butrint by the Albanian Institute of Archaeology and the University of Bologna”.
Trajtesat do të përqendrohen në dy tematika kryesore: kërkimet shkencore të projektit arkeologjik shqiptar dhe italian në Butrint – Projekti i Butrintit – dhe të dhënat më të reja nga Akropoli i Butrintit, që karakterizohet nga një kontekst arkeologjik shumështresor dhe një histori komplekse të kërkimeve arkeologjike, çka shtron domosdoshmërinë e bashkërendimit midis protagonistëve të djeshëm dhe të sotëm; me dinamikat e zhvillimeve politike, ekonomike dhe sociale që rrjedhin nga përballja e Epirit të lashtë me botën romake pas Luftës së tretë Maqedonase, siç dëshmohet edhe nga rezultatet e hulumtimeve në kuadër të disa projekteve shkencore ndërkombëtare që ndërmerren aktualisht në Shqipëri.

Kjo veprimtari bën bashkë studiues nga Shqipëria, Italia, Britania e Madhe, Greqia dhe Finlanda.
Punimet e kësaj tryeze mund të ndiqen online, duke u regjistruar (emër, institucion dhe e-mail) në adresën federica.carbotti@studio.unibo.it