Archeovision në ASA

18 Tetor, 2022 Njoftime

Më 24 deri më 29 tetor 2022 mbahet pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike Archeovision, edicioni i dytë i Festivalit Europian të Filmit Arkeologjik.
Tema e këtij viti e quajtur “Kthim në të ardhmen” fokusohet në trashëgiminë arkeologjike. Festivali prezanton 8 filma (me titra shqip) nga 6 vende të ndryshme: Shqipëria, Bullgaria, Franca, Gjermania, Greqia dhe Italia. Regjisorët dhe kamera e tyre do të na çojnë në vendet më të famshme ose ende të panjohura të Europës, do të tregojnë bukurinë e zbulimeve dhe historitë e tyre të fshehura e misterioze. Por këta filma tregojnë gjithashtu rëndësinë e madhe të ruajtjes së kulturave dhe trashëgimisë për të përforcuar ngjashmëritë dhe dallimet.
“Archeovision” çelet me podkastet e Apollonisë, ditën e hënë, më 24 tetor, ora 18.00 në Muzeun e Arkeologjisë (Akademia e Studimeve Albanologjike). Më pas shfaqjet filmi “Muzeu arkologjik i Napolit, reliket e qytetërimit” paraqitur nga Instituti Italian i Kulturës.
Festivali mbështetet nga EUNIC (EU National Institutes for Culture) dhe ka për qëllim t’iu qaset ngjarjeve kulturore që lidhen me vendet dhe historinë, të shpjegojë punën e misioneve arkeologjike; të përmirësojë qasjen virtuale në këtë trashëgimi si për shqiptarët ashtu edhe për të huajt si dhe të trajtojë aspekte arsimore dhe ekonomike (novacioni dixhital, turizmi).