Ekspedita arkeologjike në Çukën e Ajtoit

7 Korrik, 2022 Njoftime
Gjatë periudhës qershor-korrik 2022 po mbahet ekspedita e përbashkët shqiptaro-italiane në Çukën e Ajtoit, bashkëpunim midis Institutit të Arkeologjisë dhe Universitetit Sapienza (Romë), drejtuar nga Julian Bogdani dhe Albana Meta. Kjo fushatë ka si synim përpilimin e një harte të detajuar të rrënojave arkeologjike në sipërfaqen e kodrës, skedimin, fotografimin dhe përshkrimin e strukturave të evidentuara gjatë fushatës së vitit të shkuar.
Kërkimet janë përqendruar rreth zonës së ashtuquajtur “Pallat” ku krahas pastrimit nga vegjetacioni, po kryhen disa sondazhe arkeologjike stratigrafike në zona që nuk janë gërmuar më parë gjatë punimeve që janë ndërmarrë gjatë shekullit të shkuar, me qëllim datimin e strukturave të kësaj ndërtese.
Dokumentimi i gjetjeve sipërfaqësore të qeramikës është një tjetër aktivitet i këtij viti, ende në fazat e para, por që po jep rezultat duke hedhur dritë të rëndësishme për fazat me të lashta të këtij siti (periudha e bronzit dhe hekurit) deri më sot pak të njohura.