Storie Nostrum në Shqipëri

29 Qershor, 2022 Njoftime
Instituti i Arkeologjisë pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, ka kënaqësinë t’ju ftojë më 4 korrik, ora 11.00, në mjediset e Hotel “Mondial” në “Storie Nostrum në Shqipëri”.
Projekti “Storie Nostrum” është nga më të veçantët e realizuar deri më sot, sepse ia sjell publikut antikitetin me imagjinatën e një gjuhë të re, një seri podkastesh që tregojnë jetën e zakonshme të banorëve në brigjet e Mesdheut 2500 vjet më parë. Janë prodhuar rreth dhjetë podkaste në territorin aktual të Shqipërisë me ekipet arkeologjike që realizojnë kërkimet e tyre në terren. Ky projekt nxjerr në pah trashëgiminë arkeologjike, jo vetëm mesdhetare, por edhe trashëgiminë e territorit tonë, nëpërmjet eksplorimit të rajoneve pak të njohura të Mesdheut të lashtë.
Për këtë janë bërë bashkë arkeologë, shkrimtarë, artistë sonorë, muzikologë. Ato i drejtohen një audience shumë të gjerë, të aksesueshme me një smartphone të thjeshtë si dhe një terminal audio në një muze ose në një vend arkeologjik, duke e nxitur audiencën të përfshihet dhe të jetë pjesëmarrëse.
Në takimin e 4 korrikut do t’i dëgjojmë podkastet live, të lexuara nga aktori Vasjan Lami. Ndërsa në Muzeun Arkeologjik do të vendosen QR codes të dy historive të shkruara nga Gazmend Kapllani, në frëngjisht, shqip dhe anglisht, me efektet zanore përkatëse.
Duke nisur nga dt. 5 korrik, kush do ketë dëshirë mund të vizitojë Muzeun dhe të dëgjojë podkastet.
Marrin pjesë:
Gazmend Kapllani, shkrimtar, drejtor i Katedrës së Studimeve Albanologjike në Universitetin DePaul, Chicago (ShBA)
Elisabeth Barsacq, Ambasadore e Francës në Shqipëri
Luan Përzhita, Rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike