Filloi punimet projekti i Institutit të Arkeologjisë (ASA) në bazilikën paleokristiane të Elbasanit

17 Qershor, 2022 Njoftime

Këtë javë filloi punimet projekti i Institutit të Arkeologjisë (ASA) në bazilikën paleokristiane të Elbasanit (Scampis). Objekt i punës do të jetë kryerja e sondazheve të ndryshme në monument me qëllim sqarimin e funksionimit të kishës sipas fazave të ndërtimit dhe natyrën e ambienteve të ndryshme ndihmëse të saj. Synohet të përftohet informacion edhe për përdorimin funerar të saj.
Një pjesë e sondazheve do të jenë edhe në funksion të ndërhyrjeve konservuese që do të ndërmerren në të.

Përveç gërmimeve që janë në proces, u realizua edhe një skanim 3D i monumentit objekt i punës dhe kështjellës në bashkëpunim me pedagogë dhe studentë të Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës.