Ambasadorja e Francës në Shqipëri, Elisabeth Barsacq dhe kryetarja e bashkisë së Durrësit Emiriana Sako vizituan gërmimet arkeologjike në Forumin Bizantin dhe në territorin pranë kishës katolike Shën Luçia

18 Qershor, 2022 Njoftime

Ambasadorja e Francës në Shqipëri, Elisabeth Barsacq dhe kryetarja e bashkisë së Durrësit Emiriana Sako vizituan dje gërmimet arkeologjike në Forumin Bizantin dhe në territorin pranë kishës katolike Shën Luçia.

Te kjo e fundit janë zbuluar shtresa komplekse përdorimi të territorit përgjatë shek.16-19 si dhe muri i një banese që duket se është shembur rreth viteve 1850.

Sapo ka filluar të shfaqet një mur i periudhës perandorake romake, që tregon një aktivitet të dendur ndërtimor në zonë përgjatë antikitetit dhe ripërdorim të këtyre strukturave përgjatë shekujve të antikitetit të vonë dhe mesjetës.

Këto gërmime arkeologjike në kuadër të fushatës së vitit 2022, realizohen në saje të projektit të bashkëpunimit shqiptaro-francez “Topografia e Epidamne-Dyrrahionit, Durrës”, bashkëdrejtuar nga Prof. as. dr. Eduard Shehi (Instituti i Arkeologjisë) dhe Prof. Catherine Abadie-Reynal (Lyon 2).