Dr. Edlira Andoni mban leksionin mbi kërkimet dhe studimet për periudhën e Neolitit të Hershëm në Shqipëri

6 Maj, 2022 Njoftime

Dr. Edlira Andoni ishte e ftuar në Fakultetin e Filozofisë në Beograd, për të mbajtur një leksion mbi kërkimet dhe studimet për periudhën e Neolitit të Hershëm në Shqipëri. Prezantimi u përqendrua në veprimtarinë kërkimore-shkencore shumëvjeçare, nga një retrospektivë e studimeve të shekullit të kaluar deri tek arritjet dhe rezultatet më të fundit për këtë periudhë. Ligjërata pati interes te të pranishmit, kryesisht kërkues dhe arkeologë të departamentit të prehistorisë, të cilët nëpërmjet pyetjeve dhe komenteve, shprehën mjaft interes për të mësuar më shumë rreth kërkimeve dhe studimeve për këtë periudhë gjatë dhjetëvjeçarit të fundit.