Tryeza e Rrumbullakët Ndërkombëtare: “Kërkime në fushën e Antikitetit : Bilanc dhe Perspektivë”.

26 Qershor, 2018 Njoftime
Në kuadër të veprimtarive festive që organizon Instituti i Arkeologjisë me rastin e 70 vjetorit të Arkeologjisë Shqiptare, Departamenti i Antikitetit organizoi në Sarandë, më 22 qershor 2018, Tryezën e Rrumbullakët Ndërkombëtare: “Kërkime në fushën e Antikitetit : Bilanc dhe Perspektivë”.
Kjo tyryezë hodhi dritë mbi arritjet e kërkimeve 70 vjeçare në fushën e Antikitetit: nga kolonitë dhe ndikimi i tyre në lindjen e transformimin e qendrave të banuara të territoreve përrreth, tek kërkimet në qytetin ilir; fusha të ndryshme studimore si numismatika, arkitektura e banesave të fortifikuara vila, koleksionet e skulpturave në muzetë tanë dhe çështje të historiografisë dhe intreptimit, studimi i objekteve metalike, studime antropologjike, kërkimet shumëvjeçare në rajonin e Kaonisë antike dhe disa prej rezultateve kryesore të arritura deri më tani, të dhëna arkeologjike nga gërmimet në Votonosi (Greqi), çështje të restaurimit të objekteve arkeologjike, etj.
Punimet e veprimtarisë i përshëndeti prof. dr. Luan Përzhita, drejtor i Institutit të Arkeologjisë, akademik Muzafer Korkuti si dhe Drejtori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë prof. dr. Valter Memisha si përfaqësues i Senatit Akademik të ASA-së.
Gjatë konferencës referuan:
Prof. dr. Luan Përzhita, i cili paraqiti kumtesën me titull: “La recente richerca archeologica in Albania”.
Prof. dr. Shpresa Gjongecaj, e cila paraqiti kumtesën me titull: “70 anni di studi numismatici”.
Prof. dr. Dhimitër Çondi, i cili paraqiti kumtesën me titull: “Banesat e fortifikuara – vila: një aspekt i rëndësishëm në zhvillimin urbanistik të Kaonisë”.
Prof. asoc. dr. Belisa Muka, e cila paraqiti kumtesën me titull: “La città illirica alla luce di 70 anni di ricerche archeologiche”.
Prof. dr. Bashkim Lahi, i cili paraqiti kumtesën me titull: “Bashkëpunimi shqiptaro-gjerman në fushën e kërkimeve arkeologjike shqiptare”.
Prof. dr. Iris Pojani (Universiteti i Tiranës), e cila paraqiti kumtesën me titull: “Albanian museum sculpture collections: historiography, study and interpretation”.
Prof. asoc. dr. Eduard Shehi, i cili paraqiti kumtesën me titull: “The topography of Epidamne – Dyrrachion in 70 years of Albanian archaeological research”.
Prof. dr. Sonia Antonelli (Universiteti Chietti, Itali), e cila paraqiti kumtesën me titull: “Ricerche archeologiche nell’anfiteatro di Durrës: bilancio e prospettive”.
Prof. Sandro De Maria (Universiteti Bologna, Itali), i cili paraqiti kumtesën me titull: “Venti anni di collaborazione italo-albanese nelle ricerche a Phoinike”.
Prof. Giuseppe Lepore (Universiteti Bologna, Itali), i cili paraqiti kumtesën “Da Phoinike all’Occidente: rapporti commerciali e mobilità di persone in età ellenistica e romana”.
Dr. Elio Hobdari, i cili paraqiti kumtesën me titull: “La basilica medievale di Shën Jan (San Giovani) come contributo per la ricerca arceologica di Phoinike antica e tardoantica”.
Prof. Enrico Cirelli (Universiteti i Bologna, Itali), i cili paraqiti kumtesën me titull: “Chiese e insediamenti a Phoinike e nel suo territorio tra tarda antichità e medioevo”.
Prof. Enrico Giorgi (Universiteti Bologna), Prof. asoc. dr. Belisa Muka, të cilët paraqitën kumtesën me titull: “Il nuovo progetto Italo-Albanese di Ricerche Archeologiche a Butrinto”.
Dr. Thomas A. Crist, Dr. John H. Johnsen, Dr. Michael D. Washburn (College Utica, NY, USA), të cilët paraqitën kumtesën me titull: “Overview of Anthropological Studies at Butrint”.
Prof. Roberto Perna (Universiteti Macerata, Itali), Prof. dr. Luan Përzhita, të cilët paraqitën kumtesën “La storia della ricerca archeologica nella Valle del Drino”.
Prof. Roberto Perna (Universiteti Macerata), Prof. dr. Dhimitër Çondi, të cilët paraqitën kumtesën me titull: “I risultati delle nuove ricerche archeologiche nella Valle del Drino”.
Dr. Sabina Veseli, e cila paraqiti kumtesën me titull: “Metallic production in Antigonea: trakes of an atelier?”.
Dr. Jamarbër Buzo dhe Dr. Elio Hobdari, paraqitën kumtesën me titull: “Kërkimet arkeologjike të viteve të fundit në Amantia dhe problemet e menaxhimit të parkut arkeologjik”.
Dr. Ioulia Katsadima (Ephorate of Antiquities, Janinë), e cila paraqiti kumtesën me titull: “A new coin hoard from Votonosi, Epirus”.
Prof. dr. Frederik Stamati, i cili paraqiti kumtesën me titull: “Shkencat e natyrës përkrah studimit dhe konservimit të objekteve arkeologjike të periudhës së antikitetit”.
Në përfundim të punimeve, u paraqit edhe botimi më i fundit monografik i autorëve Giuseppe Lepore dhe Belisa Muka me titull: “La Necropoli meridionale di Phoinike. Le tombe ellenistiche e romane, Scavi di Phoinike – Serie monografica 3”, Bononia University Press, 2018.