Konferenca Shkencore Ndërkombëtare: “Kërkime në fushën e Antikitetit: Bilanc dhe Perspektivë”

14 Qershor, 2018 Njoftime

Instituti i Arkeologjisë, pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, Tiranë, në kuadrin e 70 – vjetorit të Shkollës Arkeologjike Shqiptare ka planifikuar një serë aktivitetesh të cilat do të zhvillohen përgjatë periudhës qershor – dhjetor 2018. Këto aktivitete janë planifikuar, që të zhvillohen në qytetet e Sarandës, Korçës dhe Tiranës.
Në kuadër të këtyre veprimtarive, Departamenti i Antikitetit, organizon Konferencën Shkencore Ndërkombëtare: “Kërkime në fushën e Antikitetit: Bilanc dhe Perspektivë”.
Kjo konferencë synon që të hedhë dritë mbi arritjet e kërkimeve 70 – vjeçare në fushën e Antikitetit: kolonitë dhe ndikimi i tyre në lindjen e transformimin e qendrave të banuara dhe territoreve përreth, kërkimet në qytetin Ilir, fusha të ndryshme studimore si numizmatika, epigrafia, arkitektura domestike, studimi i objekteve metalike, etj.
Konferenca do t’i zhvillojë punimet më 22 qershor 2018 në qytetin e Sarandës.