“Shkolla verore 2018 – Komunizmi dhe Trashëgimia Komuniste në Shqipëri”

7 Qershor, 2018 Njoftime

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, në bashkëpunim me Fakultetin e Historisë dhe Akademinë e Studimeve Albanologjike hapin thirrje për aplikim për edicionin e dytë të “Shkollës Verore 2018 “Komunizmi dhe Trashëgimia Komuniste në Shqipëri”, që do të zhvillohet nga data 9-13 Korrik 2018, në mjediset e Fakultetit të Historisë, në Tiranë.

Në këtë shkollë verore pjesëmarrësit do të mësojnë më shumë rreth temave si:

• Struktura e Komunizmit dhe sistemeve totalitare
  • Krahasime të rregjimeve komuniste në rajon
  • Persekutimi dhe propaganda
  • Trashëgimia komuniste
  • Diskursi publik për të kaluarën komuniste në Shqipëri
  • Periudha komuniste në kurrikulat e historisë në Shqipëri
  • Kujtesa kolektive për komunizmin në Shqipëri
  • Nostalgjia përkundrejt harresës së komunizmit
  • Vendet e kujtesës
  • Arti, arkitektura dhe Kultura gjatë rregjimit komunist
  • Mitet e identitetit kombëtar gjatë komunizmit
  • Hapja e dosjeve të ish-Shërbimit Sekret Policor (Sigurimi)
  • Pajtimi

Profili i pjesëmarrësve

Jemi në pritje të aplikimeve tuaja nëse ju:

• Jeni duke ndjekur studimet bachelor, master apo doktoraturë në një nga këto fusha studimi: histori, antropologji, etnologji, gazetari, drejtësi, shkenca politike, shkenca sociale, arkitekturë, letërsi, arte;
  • Jeni aktivë dhe të përfshirë në komunitetin tuaj në çështje që kanë të bëjnë më të kaluarën komuniste;
  • Flisni shqip;

Shënim:

• Nuk ofrohet akomodim për pjesëmarrjen në shkollën verore.
  • Në procesin e përzgjedhjes do të zbatohet kriteri i balancës gjinore dhe gjeografike.
  • Kandidatët nga komunitetet e vogla dhe jashtë qendrave urbane inkurajohen të aplikojnë

Procedurat e aplikimit dhe afatetTë gjithë kandidatët e interesuar mund të aplikojnë online, duke plotësuar formularin përmes linkut të mëposhtëm.

Aplikimet duhet të dorëzohen brenda datës 20 Qershor, ora 23:59, koha e Europës Qëndrore.