Ligjërata  me temë: “ “Skënderbe udhëheqës fshatar”? Apo “Skënderbe aristokrat”? Për një kritikë të vulgarizimit të materializmit historik në historiografi”

10 Maj, 2018 Njoftime

Filloi me prof. dr. Aurel Plasarin cikli i ligjëratave madhore të organizuara në kuadrin e Konferencës Ndërkombëtare Albanologjike kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në 550-vjetorin e vdekjes së tij, kohës në të cilën jetoi dhe gjurmëve që la në histori.

Ciklin e ligjëratave madhore e njoftoi të filluar prof. dr. Pëllum Xhufi, kryetar i Komitetit shkencor të Konferencës, i cili paraqiti edhe një kalendar të ligjëratave përgjatë muajve maj-qershor dhe shtator-tetor. Një paraqitje të ligjëruesit e bëri akademik prof. dr. Marenglen Verli, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike.

Me ligjëratën e tij “‘Skënderbe udhëheqës fshatar’? Apo ‘Skënderbe aristokrat’?” prof dr. Aurel Plasari ndërmori një sprovë kritike të vulgarizimit të materializmit historik në historiografi. Ajo u prit me mjaft interes prej një audience të përzgjedhur studimore-akademike, si dhe u pasua me pyetje prej saj dhe përgjigje nga ana e ligjëruesit.

Cikli i ligjëratave madhore në kuadrin e Konferencës Ndërkombëtare Albanologjike kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut organizohet nga Komiteti i saj shkencor dhe Komisioni organizativ, që përfaqëson Akademinë e Studimeve Albanologjike (Tiranë), Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Universitetin e Tiranës, së bashku me Sekretariatin teknik të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut.

Këtu mund të ndiqni ligjëratën e mbajtur nga prof. dr. Aurel Plasari.