Konferenca shkencore “Komiteti ‘Mbrojtja Kombëtare e Kosovës’ dhe koha e tij”

3 Maj, 2018 Njoftime

Instituti i Historisë Tiranë, në bashkëpunim me Institutin e Historisë “Ali Hadri” Prishtinë dhe Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, Shkup, organizuan më datë 2 maj 2018, në sallën “Kostandin Shpataraku” të Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, Konferencën shkencore “Komiteti ‘Mbrojtja Kombëtare e Kosovës’ dhe koha e tij”.

Akademik Marenglen Verli, drejtor i Akademisë së Studimeve Albanologjike në fjalën e hapjes së konferencës, përshëndeti të pranishmit si dhe i uroi suksese punimeve të saj.

Moderatorë të panelit të parë të konferencës ishin: Marenglen Verli, Ledia Dushku dhe Sabit Syla.

Marenglen Verli mbajti kumtesën me titull: “Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” – refleksione”.

Sabit Syla paraqiti kumtesën “Trajtimi i Lëvizjes Çlirimtare (Kaçake) dhe i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” në historiografinë shqiptare”.

Ledia Dushku u parqit me kumtesën “Konteksti historik i krijimit të Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”.

Gazmend Shpuza paraqiti kumtesën “Sali Nivica, anëtari lab i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”.

Qerim Lita prezantoi kumtesën “Burimet policore jugosllave rreth veprimtarisë së Lëvizjes Kaçake, 1919-1922”.

Lush Culaj u paraqit me kumtesën “Komiteti Mbrojtja Kombëtare e Kosovës dhe Paqja e Versajës”.

Ibrahim Gashi mbajti kumtesën “Marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave në dritën e burimeve diplomatike serbe 1918-1928”.

Halim Purellku paraqiti kumtesën “Aksionet e armatosura të çetave guerile/ kaçake në trevat lindore shqiptare (1919-1925)”.

Në panelin e dytë të Konferencës, moderatorë ishin: Beqir Meta dhe Fatmira Rama.

Sali Kadria paraqiti kumtesën “Zhvillimet brenda nacionalizmit shqiptar në vitet 1920-1921”.

Beqir Meta mbajti kumtesën “Implikimet ndërkombëtare të veprimtarisë së Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” në vitet 1921-1924”.

Albana Mema u paraqit me kumtesën “Marrëdhëniet mes Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” dhe qeverive shqiptare gjatë viteve 1921-1924”.

Fatmira Musaj prezantoi kumtesën “Raportet e Ahmet Zogut dhe Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” në vitet 1924-1925”.

Fatmira Rama u paraqit me kumtesën “Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” dhe revista “Federata Ballkanike” në vitet 1925-1930”.

Liman Rushiti paraqiti trajtesën “Organizimi i Krahut Politik të Luftës Nacionalçlirimtare kaçake nga ana e Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”.

Skënder Lutfiu paraqiti kumtesën “Ndikimi i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave”.

Në fund të konferencës, nga të pranishmit u kalua në pyetje dhe diskutime. Pjesëmarrësit vlerësuan konferencën si dhe shprehën mendime për thellimin e kërkimit shkencor për këtë temë si dhe për rritjen e bashkëpunimit ndërmjet studiesve nga të gjitha trevat etnike shqiptare.